ATBALSTA MATERIĀLS PACIENTIEM
PĒTĪJUMA IETVAROS
Pētījums "Inovatīva fizioterapijas intervence ieilgušu žokļa sāpju novēršanai" notiek RSU studiju programmas "Fizioterapija" noslēguma darba ietvaros. Pētniece-studente: Elīza Ance Beņislavska; Pētījuma vad.: dr.med.Daina Šmite; Klīniskā pārraudzība: sert.fizioterapeite Līva Tiesnese. Pētijums saskaņots RSU Pētījumu Ētikas komitejā.
Izmantoti anatomijas attēli no: Prabu Raja et al. (2022) un TMJOregon@easystreet.net
ŽOKĻA LOCĪTAVAS UZBŪVE UN DARBĪBA
- Žokļa locītava ir visbiežāk izmantotā ķermenī - ikdienā veicam 2000 līdz 2500 kustības.
- Vienīgā locītava, kur kustības vienlaicīgi notiek abās pusēs.
- Unikālais locītavā ir arī tās kustības veids - atverot muti apakšžokļa galviņa virzas laukā no locītavas bedrītes, slīdot uz priekšu.
- Lai šī kustība notiktu pilnā apjomā, locītavā atrodas disks - kā "cepurīte" virs apakšžokļa galviņas. Pie diska priekšējās daļas stiprinās muskulis, kas saraujoties to virza uz priekšu, bet aizmugurē ir elastīgi saistaudi un asinsvadi.
- Diska kustībai ir iespējamas variācijas - traucējumi, kas var izpausties kā klakšķis vai ķeršanās kustības laikā - bet tas visbiežāk nerada sāpes. Ņemot vērā, ka diska audi spēj adaptēties, nereti klakšķis izzūd laika gaitā, arī bez iejaukšanās. Dažkārt izveidojas kustības apjoma ierobežojums. Diskomforts vai sāpes biežāk veidojas, ja pievienojas pārmērīgs muskuļu saspringums.
- Žokļa locītavas virsmu klāj fibrozais skrimslis, kas spēj atjaunoties un periodiski nomainīties - tāpēc žokļa locītavā reti var attīstīties bojājuma progresēšana.
- Locītava ir tieši saistīta ar galvaskausu un mugurkaula kakla daļu - kas, savukārt, nav atdalāma no pārējām mugurkaula daļām.
- Košanas muskuļus ietver fascija - tādejādi iekļaujot kopējā ,,miofasciālajā ķēdē”.
Cilvēka ķermenis ir vienots kopums, tā daļas un ekstremitātes nav izolētas, bet saistītas ar saistaudiem - fasciju, aponeirozi, saitēm, cīpslām, rezultātā veidojot miofasciālas ķēdes.
Panākot balansu visas ķēdes garumā, iespējams efektīvi gūt ieguvumus atsevišķos segmentos.
KĀPĒC SĀPES IEILGST?
- Sāpes, kas saistās ar žokļa locītavas un/vai košļāšanas muskuļu traucējumiem, līdzīgi kā citās ķermeņa locītavās-muskuļos atrisinās 2 līdz 4 nedēļu laikā, kad notiek audu atjaunošanās - šajā periodā sāpes pilda savu pamatfunkciju - pasargāt no atkārtota bojājuma un ļaut bojājumam sadzīt. Ja sāpes saglabājas ilgāk - vairāk kā 12 nedēļas - tās ir zaudējušas savu pamata funkciju.
- Bet kāpēc sāpes nav pārgājušas?
- Ieilgušu sāpju klātbūtni rada nervu sistēmas pārmērīga jutība - tā ir kļuvusi pārāk viegli uzbudināma.
- Nervu sistēma reaģē uz nekaitīgiem un vājiem impulsiem (pieskāriens, spiediens, vējš u.c. ), sekojoši pa nervu ceļiem sūtot signālus, kas galvas smadzenēs tiek interpretēti kā sāpes. Vienlaikus darbojas signāla pastiprinātāji - satraukums, bailes, stress...
- Citiem vārdiem - ir sabojājies dūmu detektors. Dūmu detektora uzdevums ir mūs brīdināt par ugunsgrēku, reaģējot uz dūmiem tas ieslēdzas. Ja dūmu detektors ir sabojājies, tas reaģēs pat uz aizdegtu sveci vai ieslēgsies, ja dūmu telpā nebūs. Tāpat ar mūsu nervu sistēmu. Lai problēmu varētu risināt - svarīgi salabot dūmu detektoru.
- Nervu sistēmas ,,mezgliņš”, kas atrodas zem pakauša kakla daļā, ir galvas-kakla-žokļa reģiona atbildīgais dūmu detektors, kas nepārtraukti saņem un apstrādā daudzus signālus, tādejādi tas var ātri nogurt un sabojāties.
- Izveidojas apburtais loks - ,mezgliņš'' rada sāpju sajūtu, kas liek muskuļiem papildus saspringt, bet tas atkal pastriprina signālu sūtīšanu un sāpju sajūtas uzturēšanu.
Dūmu detektora labošana
Relaksācijas tehniku apgūšana un praktizēšana ikdienā
DIAFRAGMĀLĀ ELPOŠANA
KASTES ELPOŠANA
4-7-8 TEHNIKA
Vizualizācija - domās vērstā uzmanība (iztēles piedzīvojums) veido līdzvērtīgu smadzeņu zonu aktivitāti kā reāla darbība.
Ir dažādi veidi un katram būs savējais. Izmēģiniet divus piemērus:
- Atsauciet atmiņā vietu un laiku, kad jutāties droši, mierīgi - piedzīvojiet to iztēlē (vizualizējot), vēršot uzmanību niansēm. Piem., vasaras diena pie jūras... sajūtiet maigu vēja pieskārienu ādai, siltās smiltis, jūras viļņu skaņu, smaržīgo un svaigo gaisu, vieglo un mierīgo sajūtu...
- Brīdī, kad piedzīvojat izteiktu satraukumu vai sāpju saasinājumu, iztēlojaties, ka stāvat pie okeāna vai jūras vētras laikā...un apturiet viļņus. Vērojiet, kā vilnis "izaug" un tūlīt škelsies, neļaujiet tam notikt - apstādiniet un stumjiet atpakaļ, tam vajadzēs visu domu fokusu, tad tas ir iespējams.
Īss aerobs izaicinājums
- 3-5min augstā intensitāte - piem., 10 pus-pietupieni ātrā tempā vai aktīva deja
piem.: I WILL SURVIVE
- 30min vidēja intensitāte - raita pastaiga svaigā gaisā. Esiet klātesošs - sajūtiet pēdu kustības un saskari ar zemi (papēdis - pārvēliens - atspēriens), pleci atbrīvoti, skats vērsts uz priekšu. Temps raits un vienmērīgs, elpošana ir dziļāka un piepūle jūtama kā nedaudz grūti (var sarunāties). Vērojiet sevi un apkārt notiekošo! Krāsas, skaņas, smaržas.
Propriocepcijas un līdzsvara izaicinājums
- "Stārķa poza"
- Otrais vingrojums, no zemāk aprakstītajiem
- Thai Chi
Trīs vingrojumi ķermeņa balansam
Svarīgi veikt katru dienu - kā veselīgu ikdienas rituālu!
1. Sakārtota poza un mutes-mēles kustības
Mērķis: uzlabot žokļa kustību (mutes atvēršanu), stiept mīkstos audus (muskuļus, fasciju) un veidot optimālu ķermeņa pozas izjūtu / kontroli, mugurkaula kakla dziļo muskuļu aktivizācija.
Katru rītu un vakaru (piem., uzreiz pēc zobu mazgāšanas)
(1) pozas sakārtošana:
- Apsēdieties uz krēsla, nebalstot muguru; pēdas balstās uz grīdas; ceļi un gūžas 90grādu leņķī
- Viegli parotējiet iegurni uz priekšu, lai sajustu svaru uz sēžas pauguriem un iztaisnotu muguras jostas daļu
- Pēc tam krūšu kaulu pavirziet uz priekšu un augšu (bez atliekšanās atpakaļ)
- Viegli zodu pievelciet pie sevis (kā sakot "jā" - pamājot ar galvu) un pakausi virziet uz augšu, iztēlojoties, ka tiekat ,,pavilkts aiz pakauša diedziņa’’.
(2) noturot pozu, veiciet mutes un mēles kustības:
1. Atveriet muti tik, cik spējat, un noturiet pozīciju 5-7 sekundes. Aizveriet muti.
2. Vēlreiz atveriet muti tik, cik spējat, un saglabājot atvērtu muti, virziet mēles galu aiz augšējiem priekšzobiem un noturiet pozīciju 5-7 sekundes. Aizveriet muti.
3.-6. Izbāziet mēli un virziet: deguna virzienā tik, cik spējat, un noturiet pozīciju 3-5 sekundes, uz labo un kreiso sānu, kā laizot augšlūpu, noturiet beigu pozīcijas 3-5 sekundes, uz leju, noturiet pozīciju 3-5 sekundes.
2. Propriocepcijas izaicinājums
Mērķis: veidot optimālu ķermeņa pozas izjūtu / kontroli, atjaunot balansu ķēdēs un mazināt pārmērīgo nervu sistēmas jutību, radot daudzveidīgus signālus.
Trīs reizes dienā - uz katru pusi 1-2-3 reizes noturot pozu 10-15-20 sek. Progresējiet pakāpeniski un klausoties sevī!
Sākuma pozīcija - viena kāja priekšā, pēdas locītava atrodas zem ceļa, pēdas pirksti vērsti uz priekšu, pretējā kāja balstā uz pirkstiem iztaisnota aizmugurē (izvēlieties neslīdošu virsmu!). Plaukstas balstas uz grīdas abās pusēs priekšējās kājas pēdai.

Paceliet roku (priekšējās kājas pusē) un pagriezieties ar ķermeni, atverot krūškurvi
Skats vērsts uz paceltās rokas plaukstu.
Mierīgi elpojiet, iesaistot diafragmu.
3. Miofasciālās ķēdes stiepšana un aktivizācija
Mērķis: balansa atjaunošana ķēdēsKatru vakaru
Pasīva stiepšana pozā
- guļus uz muguras, sēža pie sienas un kājas balstās pret sienu
- gūžās 90 grādi, ceļi iztaisnoti iespēju robežās, sajūtot iestiepumu kāju aizmugurē
- sākumā var ar viegli saliektiem ceļiem, pamazām iztaisnojot
- rokas plaši izvērstas un plecu - kakla josla atbrīvota
- zods viegli pievilkts
- potītes-pēdas neitrāli - 90 grādi pret apakšstilbiem
- mierīga elpošana, iesaistot diafragmu
- palieciet pozā 1 -2 min
Ķēdes aktivizācija un stiepšana
- Saglabājot iepriekšējo pozu, plaukstas-pirksti tiek uzlikti uz pretējo kāju ceļu iekšējām virsmām
- Veiciet pret-spiedienu ar plaukstu-pirkstiem un ceļiem; vienlaikus velciet pēdas uz sevi. Noturiet pretestību 10-15-20 sek. Atslābinaties. Atkārtojiet 3 reizes.
- Pēc tam ieņemiet sākotnējo pasīvās stiepšanas pozu - atslābinieties, veiciet mierīgu elpošanu (1-2 min.)
- Vērsiet uzmanību, lai saglabātu viegli pievilktu zodu, nesasprindzot kakla virspusējos muskuļus!