Ieteikumi traheostomas kopšanai
Materiālu sagatavoja RAKUS “Gaiļezers” Traheostomētu pacientu aprūpes kabineta māsas un tas ir izmantojams pacientiem, kuriem jau ir bijusi vizīte kabinetā.
Ja neesat vēl bijuši uz vizīti, sazinieties ar Traheostomēto pacientu aprūpes kabinetu (t. 67042363) un piesakieties vizītei.
Ādas kopšana ap stomas atveri (grieziena vietu)
Ir ļoti svarīgi saglabāt ādu ap traheostomas atveri tīru, sausu, brīvu no krevelēm un izdalījumiem. Ādas nepareiza kopšana var izraisīt sāpes un infekcijas attīstīšanos. Iesākumā ādas kopšanu ap atveri iespējams ir nepieciešamas veikt vairākas reizes dienā, bet tālākā periodā, ja nesaglabājas pastiprināta sekrēta izdalīšanās caur traheostomu, veic to 2 reizes dienā.
Procedūra:
Nomazgājiet rokas un uzvelciet cimdus.
Noņemiet notraipīto pārsēju.
Izmantojot fizioloģisko šķīdumu, noslaukiet ādu ap atveri ar samitrinātu marles plāksnīti vai vates kociņu. Kaniles kustīgais fiksators ļauj viegli piekļūt ādai ap atveri. Pēc tīrīšanas ādu nosusina sausu un uzliek sausu neausta materiāla pārsēju iegriežot to Y-veidā, lai ērti to aplikt ap kanili (ieteicamais izmērs 10 x 10 cm).
Ādas mīkstināšanai varat izmantot mīkstinošu krēmu vai ziedi (piem., Recreol, Bepanthen, Betadine ziede).
Neizmantot kosmētiskos krēmus! Ādas kopšanai aizliegts izmantot alkohola bāzes dezinfekcijas šķīdumus.
Traheostomu fiksējošo siksniņu maina, ja tā kļūst netīra vai mitra. Pareizi fiksēta siksniņa ir tad, ja starp lentīti un pacienta kaklu var ievietot 2 pirkstus (nav par vāju vai par stingru).
Gļotu un sekrēta atsūkšana caur traheostomu no elpceļiem
Jūs varat noteikt nepieciešamību pēc sekrēta atsūkšanas, ja dzirdat burbuļojošu skaņu vai piedzīvojat klepu.
Nepieciešamais aprīkojums:
Sūknis ar savienotājcaurulēm.
Atsūkšanas katetri (12F; 14F).
NaCl 0,9% vai destilēts ūdens.
Šļirce (bez adatas).
Konteiners ūdenim.
Procedūra:
Nomazgājiet rokas un uzvelciet cimdus.
Pievienojiet atsūkšanas katetru pie sūkņa (centieties atsūkšanas katetra atsūcamo daļu no iepakojuma izņemt īsi pirms tā ievadīšanas traheostomā). Katetra galam, kurš tiks ievietots traheostomā, ir jābūt sterilam!
Iešļirciniet traheostomas kanilē 2-3 ml NaCl 0,9% šķīdumu (tas palīdzēs vieglāk atdalīties krēpām un atvieglos to atsūkšanu).
Ievietojiet katetru traheostomas caurulē apmēram trešdaļu no tā garuma (10–12 cm), neaizverot vakuuma atveri.
Pēc ievadīšanas ar īkšķi aizspiediet atveri, un, katetru rotējot 360°, izņemiet to no traheostomas.
Atsūkšanu nedrīkst veikt ilgāk kā 10-15 sekundes un vienā reizē atkārtot ne vairāk kā 2–3 reizes, ļaujot atpūsties (atelpoties) starp atsūkšanas reizēm.
Gadījumos, ja traheostomas kanile ir ar iekšējām maināmajām kanilēm, regulāri ir jāveic šo iekšējo kaniļu kopšanu!
Iekšējās kaniles maiņa un tīrīšana
Iekšējā kanile ir izstrādāta, lai to tīrītu un izmantotu atkārtoti. Svarīgi ir ievērot, lai tā tiktu saglabāta tīra no izdalījumiem un krevelēm. Iekšējās kaniles tīrīšanu veic 3-4 reizes dienā.
Procedūra:
Nomazgā rokas! Uzvelk cimdus.
Ar vienas rokas rādītājpirkstu un īkšķi satveriet traheostomas sānu “austiņu”, bet ar otras rokas pirkstiem satveriet iekšējo kanili. Pagrieziet to pretēji pulksteņrādītāja virzienam, līdz iekšējā kanile brīvi iznāk, pēc tam pavelkot to uz leju un āru.
Traheostomas kanili neatstājiet ilgstoši bez iekšējās kaniles, uzreiz ievietojiet citu iekšējo kanili! Parasti komplektā ir divas iekšējās maināmas kaniles.
Iekšējo kanili mazgājiet zem tekoša ūdens, izmantojot speciālu birstīti vai jodkociņus.
Ja sekrēts ir pielipis un grūti atdalās, kanili uz 10 minūtēm iemērciet 3% ūdeņraža pārskābes šķīdumā, pēc tam iekšējo kanili skalojiet ar fizioloģisko šķīdumu, nosusiniet un ievietojiet to traheostomas kanilē.
Pēc ievietošanas pagrieziet to pulksteņrādītāja virzienā, tādejādi bloķējot to un pasargājot no izkrišanas. Vienmēr pārbaudiet, vai iekšējā kanile ir bloķētā stāvoklī.
Ja pacientam ir traheostomas kanile ar manšeti, regulāri jāpārbauda spiediens tajā. Ja pacients tiek barots caur muti, tad to dara pirms katras barošanas reizes. Citos gadījumos (barošana, piem., caur PEG) vismaz 2 reizes dienā.
Spiedienu manšetē pārbauda, saspiežot to ar pirkstiem - tai jābūt pildītai un atsperīgai. Ja ir pieejams manometrs, tad pārbaudi var veikt ar to. Spiediens manšetē nedrīkst būt lielāks kā 25 H2O (uz specializēta manometra ieteicamais spiediena intervāls ir atzīmēts ar zaļu krāsu).
Ja traheostomas kaniles manšete ir nopūtusies - ar sausu šļirci, bez adatas un ievilktu gaisu - to piepilda. Šļirci pievieno manšetes vārstulim, iespiež to uz iekšu un iepilda manšetē gaisu no šļirces, vai arī, ja manšete ir pārpildīta, veic pretēju darbību - atsūc lieko gaisu.
Mitrināšana
Deguna funkcija ir gaisa sasildīšana, filtrēšana un mitrināšana. Šī funkcija ir zaudēta pēc traheostomas izveidošanas, jo gaiss tiek ieelpots tieši caur traheostomas kanili. Sauss gaiss veicinās, ka sekrēts kļūst biezs, grūti atklepojas, kļūst tumšā nokrāsā un var nosprostot iekšējo kanili. Elpceļu aizsardzībai jāizmanto traheostomu filtri vai arī kanili jāpārklāj ar viegli samitrinātu lakatiņu. Sekojiet, lai elpceļi vienmēr ir aizsargāti (īpaši, ja mājās ir dzīvnieki, jāuzmanās no spalvu iekļūšanas elpceļos).
Ziemā, kad dzīvojamās telpās gaiss ir sauss, tā mitrināšanai varat izmantot speciālus gaisa mitrinātājus vai virs radiatoriem novietojiet trauku ar ūdeni.
Pacientam ieteicams lietot 1,5 litru šķidruma dienā, lai krēpas nekļūtu biezas.
Traheostomas kaniles nosprostošanās gadījumā vai tās izslīdēšanas gadījumā kaniles nomaiņu drīkst veikt tikai speciāli apmācīts personāls!
Aprūpes saņemšanas iespējas
1. Darba dienās no 8.00 - 16.00
RAKUS stacionārs Gaiļezers Bronhoskopiju kabinets t. 67042363
Traheostomēto pacientu aprūpes kabinets t. 67042363
Konsultatīvais tālrunis otrdienās un ceturtdienās no 13.00 - 15.00
2. Palīdzība visu diennakti
Neatliekamās medicīniskās palīdzības un uzņemšanas klīnikās t. 112
Ikdienā nepieciešamo piederumu saraksts
Vakumsūknis (var izīrēt SIA “Cilvēks” 60000003; vai iegādāties medicinaspreces.lv, Arbor medical Sigita t. 29285456 vai citos medicīnas preču veikalos).
Atbilstoša izmēra atsūkšanas katetri (biežāk izmanto 14 CH).
Fizioloģiskais šķīdums - NaCl 0,9% (pieejami dažādi tilpumi- 10, 100, 250 ml).
Šļirces (5, 10, 20 ml - aprūpei izmanto BEZ adatas).
Neausta materiāla pārsēji - salvetes.
Rezerves fiksācijas saites.
Vates kociņi vai marles tuferīši - brūces aprūpei.
Mīkstinošs krēms vai ziede (piem., Bepanthen).
Traheostomas filtri (elpceļu aizsardzībai un mitrināšanai, mājas apstākļos var izmantot auduma vai marles priekšautiņus).