Ieteikumi traheostomas kopšanai 

Materiālu sagatavoja RAKUS “Gaiļezers” Traheostomētu pacientu aprūpes kabineta māsas un tas ir izmantojams pacientiem, kuriem jau ir bijusi vizīte kabinetā. 

Ja neesat vēl bijuši uz vizīti, sazinieties ar Traheostomēto pacientu aprūpes kabinetu (t. 67042363) un piesakieties vizītei.


Ādas kopšana ap stomas atveri (grieziena vietu)

Ir ļoti svarīgi saglabāt ādu ap traheostomas atveri tīru, sausu, brīvu no krevelēm un izdalījumiem. Ādas nepareiza kopšana var izraisīt sāpes un infekcijas attīstīšanos. Iesākumā ādas kopšanu ap atveri iespējams ir nepieciešamas veikt vairākas reizes dienā, bet tālākā periodā, ja nesaglabājas pastiprināta sekrēta izdalīšanās caur traheostomu, veic to 2 reizes dienā.

Procedūra:



Gļotu un sekrēta atsūkšana caur traheostomu no elpceļiem

Jūs varat noteikt nepieciešamību pēc sekrēta atsūkšanas, ja dzirdat burbuļojošu skaņu vai piedzīvojat klepu.

Nepieciešamais aprīkojums:

Procedūra:

Gadījumos, ja traheostomas kanile ir ar iekšējām maināmajām kanilēm, regulāri ir jāveic šo iekšējo kaniļu kopšanu!


Iekšējās kaniles maiņa un tīrīšana

Iekšējā kanile ir izstrādāta, lai to tīrītu un izmantotu atkārtoti. Svarīgi ir ievērot, lai tā tiktu saglabāta tīra no izdalījumiem un krevelēm. Iekšējās kaniles tīrīšanu veic 3-4 reizes dienā.

Procedūra:




Ja pacientam ir traheostomas kanile ar manšeti, regulāri jāpārbauda spiediens tajā. Ja pacients tiek barots caur muti, tad to dara pirms katras barošanas reizes. Citos gadījumos (barošana, piem., caur PEG) vismaz 2 reizes dienā.

Spiedienu manšetē pārbauda, saspiežot to ar pirkstiem - tai jābūt pildītai un atsperīgai. Ja ir pieejams manometrs, tad pārbaudi var veikt ar to. Spiediens manšetē nedrīkst būt lielāks kā 25 H2O (uz specializēta manometra ieteicamais spiediena intervāls ir atzīmēts ar zaļu krāsu).

Ja traheostomas kaniles manšete ir nopūtusies - ar sausu šļirci, bez adatas un ievilktu gaisu - to piepilda. Šļirci pievieno manšetes vārstulim, iespiež to uz iekšu un iepilda manšetē gaisu no šļirces, vai arī, ja manšete ir pārpildīta, veic pretēju darbību - atsūc lieko gaisu.


Mitrināšana

Deguna funkcija ir gaisa sasildīšana, filtrēšana un mitrināšana. Šī funkcija ir zaudēta pēc traheostomas izveidošanas, jo gaiss tiek ieelpots tieši caur traheostomas kanili. Sauss gaiss veicinās, ka sekrēts kļūst biezs, grūti atklepojas, kļūst tumšā nokrāsā un var nosprostot iekšējo kanili. Elpceļu aizsardzībai jāizmanto traheostomu filtri vai arī kanili jāpārklāj ar viegli samitrinātu lakatiņu. Sekojiet, lai elpceļi vienmēr ir aizsargāti (īpaši, ja mājās ir dzīvnieki, jāuzmanās no spalvu iekļūšanas elpceļos).

Ziemā, kad dzīvojamās telpās gaiss ir sauss, tā mitrināšanai varat izmantot speciālus gaisa mitrinātājus vai virs radiatoriem novietojiet trauku ar ūdeni.

Pacientam ieteicams lietot 1,5 litru šķidruma dienā, lai krēpas nekļūtu biezas.

Traheostomas kaniles nosprostošanās gadījumā vai tās izslīdēšanas gadījumā kaniles nomaiņu drīkst veikt tikai speciāli apmācīts personāls!




Aprūpes saņemšanas iespējas

1. Darba dienās no 8.00 - 16.00

RAKUS stacionārs Gaiļezers Bronhoskopiju kabinets t. 67042363

Traheostomēto pacientu aprūpes kabinets t. 67042363

Konsultatīvais tālrunis otrdienās un ceturtdienās no 13.00 - 15.00


2. Palīdzība visu diennakti

Neatliekamās medicīniskās palīdzības un uzņemšanas klīnikās t. 112




Ikdienā nepieciešamo piederumu saraksts


LAI SAGLABĀTU UN/VAI IZDRUKĀTU - PDF FORMĀTS